"Zelta ābeles" raža arī Latvijas Universitātē - “Aristotelis. Runas māksla – rētorika”

Foto: Elīna Lieltīruma

Lasījumi: Aristofana komēdija “Sievietes tautas sapulcē”

9. februāris – Vispasaules grieķu valodas diena. Piedalies grieķu valodai veltītā seminārā!


Regulāri semināri

Mūsdienu grieķu literatūras lasījumi

αχανής -ής -ές adj. που είναι πάρα πολύ μεγάλος σε έκταση, που είναι εξαιρετικά
εκτεταμένος· απέραντος - bezgalīgs, milzum plašs. Iespējas praktizēt jaungrieķu valodu, klātienē lasot mūsdienu grieķu literatūras darbus.

Jaungrieķu valodas nodarbības

Ας μιλήσουμε ελληνικά! Tver unikālu iespēju kompaktā "savējo" grupā ieiet Eiropas kultūras veidotāju - hellēņu - pasaulē, mācoties no pamatiem jaungrieķu valodu. LU ir vienīgā augstkola Latvijā, kas piedāvā apgūt moderno grieķu valodu - kopā ar klasiskās filoloģijas studentiem!

Colloquium Balticum

Latīniskā kultūrmantojuma centrs kopā ar Hellēnistikas centru ik gadu līdzdarbojas Baltijas reģiona valstu zinātniskās sadarbības projektā Colloquium Balticum (Antīkās kultūras recepcija).

Aktuālie projekti

Aristoteļa "Rētorika"

Literatūrzinātnes un lingvistikas antīkie avoti Aristoteļa „Rētorika”: tulkojums, komentārs, pētījumu kopa; semināri “Rētorikas iesildīšana"

Antiquitas Viva konference

ANTIQUITAS VIVA: starptautiska zinātniska biennāles konference sadarbībā ar Klasiskās filoloģijas nodaļas mācībspēkiem un studentiem. Latvijas Universitātes klasisko filologu rīkotās konferences ANTIQUITAS VIVA tradicionāli pievēršas daudzpusīgiem antīkās senatnes izpētes aspektiem kontinuitātē: klasiskās valodas un teksti, antīkais kultūrmantojums sevī nes pārlaicīgus, gan acīmredzamus, gan grūtāk saskatāmus kultūrkodus, kas atbilstīgi attiecīgā laikmeta vērtību sistēmai tiek pārmantoti un pielāgoti.

Antiquitas Viva izdevums

Zinātnisko rakstu sērijveida krājums (starptautiska redkolēģija un recenzēšana) Antiquitas Viva. Studia Classica; krājums iekļauj arī neliela apjoma tulkojumu darbus, recenzijas, kā arī informāciju par klasiskās filoloģijas jomas svarīgākajiem notikumiem, atskatoties nesenā pagātnē.


Centra darbība

Centra mērķi:

  1. nostiprināt un attīstīt pētniecisko bāzi grieķu valodas, literatūras un kultūras studijām Latvijā, veicinot kā senās, tā arī mūsdienu grieķu valodas, literatūras, kultūras apguvi un pētījumus;
  2. sekmēt hellēnisko kultūrvērtību plašāku, daudzveidīgu un mūsdienīgu apzināšanu Latvijas humanitāro vērtību vidē.

Centra uzdevumi:

  1. izstrādāt un realizēt Centra mērķiem atbilstošus pētījumu projektus, publiskot/publicēt savu pētījumu rezultātus;
  2. organizēt konferences, seminārus, citus Centra darbību un Klasiskās filoloģijas hellēnistiskas apakšnozari pārstāvošus pasākumus, pārstāvēt LU hellēnistu darba rezultātus konferencēs un semināros ārvalstīs;
  3. organizēt grieķu literatūras tulkošanas seminārus, rūpēties par to darba rezultātu publicēšanu un ikgadēju lasījumu/apspriešanas organizēšanu;
  4. piedāvāt izvēles kursus LU akreditētajām programmām, kā arī grieķu valodas apguvi interesentiem ārpus LU;
  5. rūpēties par hellēnistikas jomas bibliotēkas (arī kā Klasiskās filoloģijas studiju programmu nodrošinājuma sastāvdaļas) komplektēšanu;
  6. iesaistīt Centra aktivitātēs studentus, maģistrantus, doktorantus, atbalstot un veicinot viņu darbu zinātniskajā pētniecībā, tulkošanā un citu ar filoloģiju saistītu grieķu kultūras jomu izpētē.

Centra vadītāja

klasiskās filoloģijas profesore Ilze Rūmniece

Hellēnistikas centrs (saīsināti: HC) dibināts 2000. gadā.