Rīgā notiks starptautiskā konference Colloquium Balticum Rigense 2024

"Zelta ābeles" raža arī Latvijas Universitātē - “Aristotelis. Runas māksla – rētorika”

Foto: Elīna Lieltīruma

Lasījumi: Aristofana komēdija “Sievietes tautas sapulcē”


Projekti

Colloquium Balticum

Latīniskā kultūrmantojuma centrs kopā ar Hellēnistikas centru ik gadu līdzdarbojas Baltijas reģiona valstu zinātniskās sadarbības projektā Colloquium Balticum (Antīkās kultūras recepcija).

Festival Européen Latin Grec

Katru gadu marta beigās Latvijas klasiskie filologi piedalās Eiropas latīņu un grieķu valodas festivālā (Festival Européen Latin Grec), ko 2005. gadā dibinājusi Elizabete Antebi (Elizabeth Antébi). Festivāla ietvaros notiek antīko testu lasījumi: vienā laikā, vienā stundā dažādās pasaules vietās cilvēki vienojas kāda antīkajā pasaulē radīta teksta lasījumā gan oriģinālvalodā, gan tulkojumos2021. gada martā noritēja Apūlēja darba „Zelta ēzelis” vispasaules lasījums.

Neo-Latin and Humanist Greek Poetry in the Baltic Region. An Anthology

Latīniskā kultūrmantojuma centrs kopā ar Hellēnistikas centru piedalās starptautiskā projektā “Neo-Latin and Humanist Greek Poetry in the Baltic Region. An Anthology”, ko iniciējusi Marburgas Universitāte (Vācija). Projekta ietvaros iekļaušanai Antoloģijā tiek atlasīti un tulkoti angļu valodā Livonijas perioda Latvijā latīņu un grieķu valodā sacerēti dzejnieku humānistu dzejas teksti.

Piemiņas dzejolis Epicēdijs

Latīniskā kultūrmantojuma centrā noris darbs pie Rīgas dzejnieku humānistu dzejas tekstu apzināšanas un pētīšanas, kā arī tulkošanas latviešu valodā. Šobrīd tiek tulkots dzejnieka Rutgera Pistorija latīniski sacerētais piemiņas dzejolis Epicēdijs, kas veltīts Rīgas Domskolas pirmajam rektoram Jakobam Batam.

Antiquitas Viva konference

ANTIQUITAS VIVA: starptautiska zinātniska biennāles konference sadarbībā ar Klasiskās filoloģijas nodaļas mācībspēkiem un studentiem. Latvijas Universitātes klasisko filologu rīkotās konferences ANTIQUITAS VIVA tradicionāli pievēršas daudzpusīgiem antīkās senatnes izpētes aspektiem kontinuitātē: klasiskās valodas un teksti, antīkais kultūrmantojums sevī nes pārlaicīgus, gan acīmredzamus, gan grūtāk saskatāmus kultūrkodus, kas atbilstīgi attiecīgā laikmeta vērtību sistēmai tiek pārmantoti un pielāgoti.

Antiquitas Viva izdevums

Zinātnisko rakstu sērijveida krājums (starptautiska redkolēģija un recenzēšana) Antiquitas Viva. Studia Classica; krājums iekļauj arī neliela apjoma tulkojumu darbus, recenzijas, kā arī informāciju par klasiskās filoloģijas jomas svarīgākajiem notikumiem, atskatoties nesenā pagātnē.


Centra darbība

Latīniskā kultūrmantojuma centrs ir Klasiskās filoloģijas nodaļas zinātniska vienība, kuras redzeslokā ir ne vien Senās Romas perioda latīniskais kultūrmantojums, bet arī Latvijas teritorijā veidojusies viduslaiku latīņvalodīgā tradīcija.

Apzinoties latīņu valodas lomu visas Eiropas kultūrvēsturē, Centra mērķis ir gan aktualizēt Senās Romas perioda kultūrmantojuma klātbūtnes nozīmi viduslaiku un mūsdienu lingvistiskajās, literārajās un kultūras norisēs Latvijā, gan arī sekmēt ar latīniskā kultūrmantojuma apzināšanu un izpēti saistītās zinātniskās, izglītības un kultūras aktivitātes.

Centra darbības nozīmīgs aspekts ir studentu, maģistrantu un doktorantu pētnieciskā un tulkošanas darba veicināšana.

Centra vadītāja

klasiskās filoloģijas docente Brigita Cīrule

Latīniskā kultūrmantojuma centrs LU HZF ir izveidots 2008. gadā.